POLONIA SOCIETY OF KORONA

Subtitle

News

100-lecie ODZYSAKNIA NIEPODLEGLOSCI na Polance

Posted by Malgorzata Swierczynska on November 15, 2018 at 1:45 PM

To był długi dzień....ale jaki wyjatkowy...Dzisiaj bowiem świętowaliśmy razem ze wszystkimi Polakami ...tymi na obczyźnie i tymi w naszej Ojczyźnie.Dziś wielkie święto naszej ukochanej Polski .Wielkie historyczne wydarzenia dokładnie 100 lat temu zmieniły bieg historii. To właśnie dziś 11 listopada 2018 roku mija dokłanie 100 lat ,kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

Obchody jubileuszowe rozpoczęliśmy w naszym polskim kościele St.Mary’s ,uroczystą Mszą Św.,która wprowadziła nas wszystkich w ten wyjątkowy i podniosły nastrój ,po czym wszyscy pojechali na Polankę gdzie było dziś było bardzo gwarnie,bowiem przybyli goście wypenili naszą Polankę „po brzegi”.Pięknie królowała „biel i czerwień” nie tylko na flagach Polski ale większość z nas swoim strojem w barwach narodowych wyrażała swój patriotyzm dla Ojczyzny.Wiele Pań ,młodzież i dzieci pieknie prezentowało się w regionalnych ,polskich strojach ludowych.Gościliśmy dziś wielu wyjątkowych gości:Szeryfa Powiatu Flagler Pana Rick Staly, orkiestrę symfoniczną z Flagler Palm Coast High School wraz z dyrektorami orkiestry John Seth i Ryan Schultz,Panią Marie Wietrzynska –pianistkę,laureatkę wielu konkursów pianistycznych oraz naszych duszpasterzy Ks.Sławka,O.o Artura,Ks.Rafała,Ks.Kazimierza i Ks. Józefa –wieloletniego kapelana Polonii.

Był to również dzień dla promocji polskich biznesów.Można było zapoznać się z ofertami naszych wystawców.Były Panie,które „piszą” piekne ikony,Pani z reklamą swoich usług krawieckich,tapicerskich i renowacyjnych.Królowały stanowiska Real Estate a nasi polscy agenci nieruchomości mieli wiele ciekawostek w swoich ofertach.

Ale dziś najważniejszym akcentem spotkania na Polance były uroczyste obchody z okazji 100-lecia OZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI przez Państwo Polskie.

Obchodziliśmy dziś również amerykański Dzień Weterana.

Całą uroczystość rozpoczęliśmy powitaniem gości i wprowadzeniem sztandarów .Hymny narodowe amerykański i polski zagrała pięknie orkiestra symfoniczna z Palm Coast High School po czym rozpoczęliśmy uroczystą akademię przedstawiającą rys historyczny odzyskania niepodległości oraz przybliżyliśmy postacie najważniejszych działaczy,którzy zjednoczyli swe siły aby razem pracować na rzecz niepodległej i suwerennej Polski.Narracja prowadzących przeplatana cytatami z wypowiedzi wielkich działaczy w walce o niepodległość ,recytowane wiersze oraz piękna muzyka w wykonaniu pianistki sprawiły,że cała część oficjalna stała się wspaniałym spektaklem w hołdzie bohaterom .Na zakończenie „Rota” zagrana przez amerykańską orkiestre symfoniczną i zaśpiewana przez gości zgromadzonych na Polance .To był bardzo podniosły moment, a na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia i dumy....dumy z bycia Polakiem.

Po części oficjanej jeszcze krótki koncert młodzieży z orkiestry symfonicznej oraz piękny koncert pianistyczny Marii Wietrzynskiej.

Po tych wszystkich emocjach przyszedł czas na odrobine relaksu przy muzyce DJ Andrzeja ,który dziś grał spokojnie i romantycznie.....

Bufet przeżył dziś prawdziwe oblężenie a aromatyczny bigos,pyszne pierożki i chrupiące placki ziemniaczane były hitem dnia.Bar oczywiście zadbał o ugaszenie naszego pragnienia.

Dzieci całe popołudnie oblegały bounce house i slide no i bawiły sie wspaniale.

Cała uroczystość zakończyła się poźnym wieczorem w rytm piosenki „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”...... bo właśnie tak pięknie i rodzinnie dziś działo się na Polance.

Dziękujemy Wam wszystkim za udział w dzisiejszych uroczystościach,za to ,że tak licznie przyjechaliście świętować ten wyjątkowy jubileusz Polski.Dziekujemy za Wasze wsparcie i pomoc.Dziękujemy wszystkim,którzy pracowali przy przygotowaniach uroczystości i pikniku,tym,którzy pracowali w trakcie trwania spotkania przy obsłudze oraz po zakończeniu imprezy.

Do zobaczenia na kolenych polonijnych spotkaniach....już wkrótce...

Categories: None

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments